Порада любителям-перекладачам

Сьогоднішній день я провів у дослідженні стану сьогоднішньої україномовної манги.

Сказати, що стан печальний, це нічого не сказати. Але це не найгірше. Я б з розумінням віднісся до невеликої кількості перекладених манг. Значно сумніше бачити що більшу частину перекладів манг було покинуто давно і надовго. А ще сумніше бачити те, що велика кількість цих манг перекладалися групою людей. Здавалося б, група людей має бути значно продуктивнішою, ніж одна людина – але ні, більшість перекладених манг – це роботи само однієї людини.

Тому я хочу зробити одну невеличку пораду, яка стосується лише груп людей, об’єднаних спільною думкою і спільним бажанням щось перекласти. Серед вас має бути лідер. Хтось, хто візьме на себе відповідальність. Хтось, хто поставить своє ім’я як “головний редактор” чи “керівник проєкту”, тощо.

Так, багатьом з нас хочеться рівноправ’я, спільного визнання, чи (прости господи) комунізму. Але гірка правда полягає в тому, що різниці між спільною відповідальністю і відсутністю відповідальності майже немає. За останні роки я брав участь у кількох таких спільних перекладах без лідера (ці переклади не мали нічого спільного з аніме чи мангою, але від того суть не змінюється) і якогось фіналу з них досягли лише ті, де цей самий лідер в решті решт з’явився. Лише ті дожили до кінця, де знайшлася людина, яка штовхала усіх інших, а потім бралася за переклад тих частин, які не зміг виконати хтось інший.

Я регулярно бачу (в основному в англомовних твітерах) думку про те, що CEO працює менше, за простого робітника. Але практика показує, що без цього самого CEO цей сами робітник не працюватиме так продуктивно, як може. І жодна зарплатня цього не змінить.

Тому якщо ви перекладаєте щось разом – хтось має взяти на себе відповідальність. Хоча б в рамках одного проєкту. Хоча б за переклад однієї глави/серії/шматка. Інакше, нажаль, швидше за все, у вас нічого не вийде довести до кінця.

Comments (0)

› No comments yet.

Залишити відповідь

Allowed Tags - You may use these HTML tags and attributes in your comment.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <img src="" alt="">